Przyczyny oraz symptomy schizofrenii
Grudzień 30, 2012 — 16:06

Przedstawiane tu choróbsko odszukano po raz pierwszy w 1860 roku, choroba rzeczona trwała wtenczas pod definicją „demencja przedwczesne”. Dopiero 50 lat później przeistoczono nazwę na schizofrenię. Eksperymenty sygnalizują, że choroba tamta pojawia się zasadniczo pomiędzy 15 a 30 rokiem istnienia. Ciężko bezsprzecznie wyznaczyć jej przyczyny. Zazwyczaj zalicza się do nich wyznaczniki genetyczne, psychologiczne i publiczne oraz biochemiczne.

Schizofrenia zdoła zainicjować się nagle, flegmatycznie albo nerwicowo. Nagły początek choroby wyraża się w postaci ścisłych przemian w postępowaniu chorego. Najczęściej jest owo nawała wybitnie napiętego niepokoju lub podniecenia, jakim akompaniują zwidy albo urojenia. Początek apatyczny jest skromniej widoczny.

Chory zachowuje się nieadekwatnie do zaistniałej sprawy, co kojarzone jest raczej jako początkowe rozproszenie. Neurotyczny początek infekcji ma przejawy charakterystyczne dla nerwic. Są to zwłaszcza postępowania histeryczne oraz hipochondryczne. Chorych przejmuje na domiar tego depresja albo apatia.

Chorobę zdoła zdiagnozować wyłącznie psychoterapeuta. Spec identyfikuje chorobę na podstawie charakterystycznych symptomów. Samo wyleczenie schizofrenii może przybrać charakter kuracji lekowej względnie psychoterapia indywidualna lub grupowej. Aktualnie wykorzystywane medykamenty nie mają znaków ubocznych.

Ich naczelnym zadaniem jest wyeliminowanie halucynacji i poparcie choremu w miarę zwykłym działaniu. Psychoterapia ma na celu ulżyć uprzytomnić sobie schizofrenikowi jego stan i w niniejszy sposób również uspokoić. Hospitalizacja jest konieczna tylko w niesłychanie ciężkich wypadkach.